Про це повідомили у Чернівецькій митниці у відповідь на запит Суспільного.
У більшості випадків ці предмети направляли на державну експертизу, щоб визначити, чи мають вони цінність У 13 випадках експертиза підтвердила, що предмети мають цінність. Крім картин, старовинних монет та меблів, серед них були:
- друковані видання "Кобзаря", а також книги, видані 1945 року та раніше;
- понад три тисячі предметів філателії, як-от марок, етикеток, ярликів та поштових штемпелів;
- ікони Миколи Чудотворця та Святителя Митрофана.
Водночас було 25 предметів, які не визнали культурними цінностями, але перевозити їх через кордон можна було тільки зі спеціальним свідоцтвом.
Так, наприклад, у липні 2024 року через пункт пропуску "Порубне" чернівчанка намагалася вивезти до Румунії скрипку та смичок з маркуванням "Antonius Stradiuarius Cremomentis Faciebad Anno 1713". За висновком експертизи ці предмети не були рідкісними та унікальними, а були предметами культурного та ужиткового призначення. Водночас щоб їх вивезти, потрібно було мати спеціальні паспорти.
У відповіді на запит йдеться, що загалом такі предмети рішенням суду можуть як конфіскувати в дохід держави, так і повернути власникам.
У трьох випадках предмети вилучили й передали правоохоронцям, які розпочали досудове розслідування за статтею про контрабанду історичних та культурних цінностей. Санкція статті передбачає від трьох до семи років ув'язнення.
В обласній прокуратурі у відповідь на запит Суспільного повідомили, що торік суд ухвалив один вирок.
У вироку Сторожинецького районного суду від 28 жовтня 2024 року йдеться, що чернівчанин купив 35 старовинних монет, які за результатами експертизи мають культурну цінність. Він загорнув ці монети в папір, замотав клейкою стрічкою та помістив на дно коробки з медичними препаратами, яку разом з іншими коробками поклав у вантажне відділення пасажирського автобуса, яким керував.
Під час проходження митного контролю на пункті пропуску "Красноїльськ", чоловік не вказав у декларації про монети, також не мав дозволу на їхнє перевезення через кордон.
Чоловік уклав з прокурором угоду про визнання винуватості та щиро розкаявся. Також вніс на підтримку ЗСУ 10 тисяч гривень. Суд врахував, що він вперше притягується до кримінальної відповідальності й має на утриманні малолітню дитину. Рішенням суду чоловіка оштрафували на понад 70 тисяч гривень, а монети конфіскували.